Часовникът е едно от най-древните изобретения, чрез които човек си служи ежедневно за отчитане и показване на времето. Съществуват различни начини, чрез които устройството регулира това измерване. Механизмът е това, което задвижва стрелките и останалите допълнителни функции на устройството. Той е най-важната част намираща се в часовника. Видовете механизми са много на брой, но се свеждат до два най-общи – кварцов и механичен, които от своя страна се разделят на още няколко вида.

Механични часовници

Механичните часовници се разглеждат като два вида – с автоматично и с ръчно навиване, като съществуват и варианти с комбинация от двата вида. И двата типа имат идентичен метод на отмерване на времето.

 


Механичните часовници с ръчно навиване трябва периодично да се навиват чрез обтягане на главната пружина чрез коронката. Този вид часовници се ползва от векове и често традиционалистите избират точно тях. Макар че се налага почти ежедневно навиване, този тип часовници са на практика вечни. След като се навие главната пружина тя започва да се развива като балансиращото колело ограничава скоростта на развиване. Развиването на пружината задейства стрелките и така се отмерва времето. 

Механичните часовници с автоматично навиване се навиват чрез кинетична енергия, която се предава от естественото движение на ръката. При тях е нужно часовникът да се носи постоянно на ръката, за да поддържа своята точност, в противен случай ще се наложи да бъде настройван допълнително. Енергията, която създават и съхраняват е обикновено в рамките на 36 до 48 часа. При този тип отново балансиращото колело поддържа времето. Самонавиващият се часовник има махало и това е нещото, което различава този тип от ръчно навиващите се. Автоматичните механизми са по-търсени в днешно време, поради улесненото ползване.

Часовници с кварцов механизъм

Кварцов часовник или казано по друг начин часовник с батерия. Популярни и желани този тип часовникови механизми са изключително прецизни в отмерването на времето. За да бъдат все така точни е необходимо да им се подменят батериите на няколко години, което от своя страна е удобство за потребителя. Този тип часовници се задвижват чрез малък кварцов кристал. Механизмът получава електричество от батерия и преобразува вибрациите в пулсации и по този начин се местят стрелките. Тези електрически импулси задвижващи стрелките са причината да чуваме познатото на всички тиктакане на часовниците. Точността - рядкото изоставане или избързване само със секунди при тези модели се дължи на кварцовия кристал. Стабилен и издръжлив той вибрира около 32 000 пъти в секунда.

Вариация на кварцовите модели са часовниците със соларно захранване. Соларните часовници притежават две големи предимства – точни са и се зареждат от светлината, а не от батерия. Соларният панел, който ги отличава от останалите се зарежда чрез светлина от околната среда като тя може да бъде естествена и изкуствена. При добре заредена батерия притежават заряд, чрез който могат да продължат да работят дори в пълна тъмнина. Други разновидности на кварцов часовник са: Кинетик/Автокварц и Precisionist.

Kinetic е кварцов часовник с ротор, който чрез въртене произвежда електричество. При движение на ръката се произвежда енергия, която зарежда батерията.

Precisionist са създадени с цел постигане на най-висока точност. Механизмът разполага със специален кварцов кристал, който увеличава 8 пъти по-бързо скоростта от обикновен кварцов часовник.

Всеки един от видовете механизми има своите положителни и отрицателни страни. Кой вид ще предпочетете за Вашия часовник е въпрос на предпочитания и личен избор. А богато разбообразие от продукти ще откриете на Bultime.bg!